Main Menu

Signature Programs

Meet our Faculty & Staff

Head of School

Claudia Koochek

Claudia Koochek

Head of School

Administration

Elizabeth Curtis

Elizabeth Curtis

Director of Advancement
Cindy Goodman

Cindy Goodman

Director of Admissions
Jay Johnson

Jay Johnson

Director of Upper School
Julie Porter

Julie Porter

Director of Middle School
Lorraine Shackel

Lorraine Shackel

Director of Advancement, Marketing & Communications
Steve Taylor

Steve Taylor

Director of Finance and Operations
Marla Yukelson

Marla Yukelson

Director of Lower School

Faculty

Lora Adler

Lora Adler

Lower and Middle School Reading Teacher
Cassie Baird

Cassie Baird

Middle School English Teacher
Patty Barrows

Patty Barrows

Lower and Middle School Reading Teacher
Jeannine Bass

Jeannine Bass

Upper School American Sign Language Teacher
Jenny Boone

Jenny Boone

Lower School Teacher
Edward Brady

Edward Brady

Lower School Teacher
Jordan Bricker

Jordan Bricker

Middle School Science Teacher
Robyn Bridges

Robyn Bridges

Reading and Assessment Coordinator, Literacy Instructional Coach
Jenn Brunson

Jenn Brunson

Upper School Math Teacher
Shlomo Buchan

Shlomo Buchan

Upper School Math Teacher
David Burns

David Burns

Physical Education Teacher
Zoe Camp

Zoe Camp

School Counselor
Cris Carpenter

Cris Carpenter

Upper School Science Chair and Teacher
Angela Carter

Angela Carter

Middle School Social Studies and Reading Teacher
Christine Castagnola

Christine Castagnola

Middle School Math Teacher
Johanna Denis

Johanna Denis

Upper School English Teacher
Marissa DeSiena

Marissa DeSiena

Curriculum and Special Projects Coordinator
Manoli Dramitinos

Manoli Dramitinos

Upper School Social Studies Chair and Teacher
Heather Eglash

Heather Eglash

Lower School Teacher
Summer Ferguson

Summer Ferguson

Lower School Teacher
Debra Fisher

Debra Fisher

Middle School Reading Teacher
Marcelo Frutos

Marcelo Frutos

Middle School History Chair and Teacher
Sandra Frutos

Sandra Frutos

Upper School Spanish Teacher
Kevin Geier

Kevin Geier

Upper School Math Teacher
Katharine Gibson

Katharine Gibson

College Counselor
Darlene Grover

Darlene Grover

Upper School English Chair and Teacher
Lisa Hanish

Lisa Hanish

Lower School Teacher
Cynthia Hersch

Cynthia Hersch

Fine Arts Department Chair and Teacher
Jodie Katofsky

Jodie Katofsky

Math Instructional Coach
Jelani Kelly

Jelani Kelly

Physical Education Teacher
Courtney Lallier

Courtney Lallier

School Counselor
Jenna Lamica

Jenna Lamica

Lower School Teacher
Mary Beth Ludden

Mary Beth Ludden

Middle School English Chair and Teacher
Elisabeth McInnes

Elisabeth McInnes

Assistant Athletic Director
Stephen McKay

Stephen McKay

Upper School Reading Teacher
Cindy Morales

Cindy Morales

Lower School Teacher
Gillian Murphy

Gillian Murphy

Middle School English Teacher
Katie O'Connor

Katie O'Connor

Upper School English and Social Studies Teacher
Todd Palmer

Todd Palmer

Middle School Math Teacher
Sarah Pavsner Mael

Sarah Pavsner Mael

Lower and Middle School Reading Teacher
Kia Perry

Kia Perry

Middle School Math Teacher
Ellie Rafferty

Ellie Rafferty

Middle School History Teacher
Julie Reed

Julie Reed

Upper School Reading Teacher
Carl Restivo

Carl Restivo

Music Teacher
Shaina Rudolph

Shaina Rudolph

Lower School Teacher
Lael Ryan

Lael Ryan

Middle School Science Teacher
Craig Schoof

Craig Schoof

Athletic Director
Elizabeth Shapiro

Elizabeth Shapiro

Middle School Science Chair and Teacher
Katherine Spielman

Katherine Spielman

Curriculum and Literacy Coordinator, Educational Technology Coordinator
Erika Stafford

Erika Stafford

Lower and Middle School Reading Teacher
Raven Stevenson

Raven Stevenson

Digital Arts Teacher
Emily Stuver

Emily Stuver

Lower and Middle School Art Teacher
Joanne Tan

Joanne Tan

Upper School Science Teacher
Esther Taylor

Esther Taylor

Math Intervention Teacher
Kristina Turpin

Kristina Turpin

Performing Arts Teacher
Patricia Valli

Patricia Valli

Teacher, Diversity and Inclusion Coordinator
Mary Vukadinovich

Mary Vukadinovich

Lower and Middle School Reading Teacher

Staff

Jesus Amador

Jesus Amador

Facilties Supervisor
Johnnie Arevalo

Johnnie Arevalo

Facilities
Viviana Armstrong

Viviana Armstrong

Receptionist
Juan Chavez

Juan Chavez

Facilities
Bryan Chen

Bryan Chen

Technology Assistant
Jason Cohn

Jason Cohn

Business Office Associate / Accountant
Mario De Los Santos

Mario De Los Santos

Securtiy Guard
Bobbie Gray

Bobbie Gray

IT Manager
Agustin Guerrero

Agustin Guerrero

Facilities
Alison Guerrero

Alison Guerrero

Camp Funtime, Assistant Director
Jorge Lopez

Jorge Lopez

Plant Manager
Jonathan Moran

Jonathan Moran

Health Coordinator
Nydia Pineda

Nydia Pineda

Executive Assistant to the Head of School
Vanessa Rhodes

Vanessa Rhodes

Controller
Danyelle Seneca

Danyelle Seneca

Advancement Associate
Danny Slavens

Danny Slavens

Registrar

Linda Stephenson

Camp Funtime, Director
Bria Verdugo-Uy

Bria Verdugo-Uy

Assistant Director of Annual Giving & Constituent Relations
Jenny Young

Jenny Young

Business Office Associate

Jessica Zuniga

After School Supervision Staff